Kino i film w Ostrołęce na tle Mazowsza i kraju
W dniu 20 października w sali widowiskowej OCK odbyła się konferencja zorganizowana przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika oraz Ostrołęckie Centrum Kultury i Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W hallu OCK przygotowano okolicznościową wystawę, a na zakończenie wyświetlono fragment pierwszego, kolorowego filmu z 1936 roku wyświetlonego niegdyś w ostrołęckim kinie pt. "Ogród Allaha" z udziałem Marleny Dietrich. Wygłoszono następujące referaty:
- dr hab. Krzysztof Kornacki - prof. UG - "Znaczenie kina i lokalnego środowiska filmowego w życiu kulturalnym regionu"
- dr Jerzy Kijowski - "Wybrane zagadnienia dziejów kina w historii Ostrołęki i regionu"
- dr Antoni Kustusz - "Kino i film w prasie lokalnej w Ostrołęce i na Mazowszu"
- dr Barbara Kalinowska - "Dzieje rodziny Lendów i ich związki z kinem w Ostrołęce"
- mgr Barbara Cichoń - "Dzieje Dyskusyjnego Klubu Filmowego REJS w Ostrołęce"
- mgr Magdalena Dorobińska - "Amatorski Klub Filmowy i środowisko filmowe Ostrołęki na tle historii kina regionu"
W konferencji towarzyszyły: kiermasz wydawnictw Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego i Muzeum Kultury Kurpiowskiej, kiermasz książek o dziejach kina i filmu Wydawnictwa Wojciech Marzec, a także pokaz filmów archiwalnych.