Życie i twórczość ks. Jana Twardowskiego
26 października 2012 r. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbyła się konferencja „Życie i twórczość ks. Jana Twardowskiego". W konferencji udział wzięło 118 osób. Uczestniczyli w niej poza prelegentami, przedstawiciele Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Ostrołęki, władze Samodzielnego Koła Terenowego nr 116 Społecznego Towarzystwa Oświatowego oraz uczniowie Zespołu Szkół STO w Ostrołęce, Rada Pedagogiczna i słuchacze ZKN.
Wprowadzeniem do konferencji była część artystyczna, w postaci montażu słowno-muzycznego opartego na poezji księdza Jana Twardowskiego, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół STO w Ostrołęce. Spotkanie otworzyli i przybyłych gości powitali współorganizatorzy: prezes OTN - dr hab. Janusz Gołota prof. UWM, mgr Maria Samsel – dyrektor MKK, mgr Piotr Żyłka – prezes Samodzielnego Koła Terenowego nr 116. Referaty wygłosili: prof. Andrzej Kowalczyk, prof. Tomasz Wójcik, dr Dorota Czyż, mgr Paweł Trzemkowski, dr Jerzy Kijowski. Przewidywany jest druk materiałów pokonferencyjnych w „Zeszytach Naukowych” OTN.